Novice

Maše in obredi velikega tedna

Vrhunec cerkvenega leta predstavlja Veliki teden, ki ga začenjamo na cvetno ali oljčno nedeljo, vrhunec velikega tedna pa je Velikonočno tridnevje: Veliki četrtek, Veliki petek in velikonočna vigilija na Veliko soboto, ki nas uvede v Veliko noč.

Veliki četrtek - 28. 3. 2024

18.30 molitev pred Najsvetejšim

19.00 slovesna maša v spomin na Jezusovo zadnjo večerjo

Na Veliki četrtek obhajamo spomin Jezusove ZADNJE VEČERJE.

Med zadnjo večerjo je Jezus postavil zakrament osebne trajne realne navzočnosti pod podobo kruha in vina. Apostole je posvetil v mašnike in jim izročil skrivnost obhajanja zakramenta sv. maše.

Na ta dan se duhovniki zberemo okrog svojih škofov in obhajamo KRIZMENO MAŠO.

V stolnici pri krizmeni maši škof blagoslovi in posveti sveta olja, s katerimi delimo zakramente nato vse leto: bolniško in krstno olje ter sveto krizmo.

V župnijskih cerkvah je slovesna maša v spomin Jezusove zadnje večerje in tiho češčenje »Jezusa na Oljski gori in v ječi.

Veliki petek - 29. 3. 2024

15.00 križev pot

19.00 obred velikega petka v spomin na Jezusovo trpljenje in smrt na križu

Na veliki petek obhajamo dan spomina na Jezusovo obsodbo, trpljenje in smrt.

Popoldne molimo v križev pot in pustimo kakšen cvet pod križem.

Zvečer se v župnijski cerkvi zberemo k obhajanju Spomina na Jezusovo odrešenjsko trpljenje in smrt na križu. V tem obredju se povežemo z Jezusom, ki je trpel in umrl za nas in za vse ljudi. Po obredu ga počastimo v božjem grobu.

Velika sobota - 30. 3. 2024

7.00 blagoslov ognja in vode

14.00 blagoslov jedil

16.00 blagoslov jedil

19.00 velikonočna vigilija

Ta dan počastimo križ in Jezusa v božjem grobu.

Z velikonočno vigilijo začenjamo obhajati Jezusovo vstajenje. Bogoslužje velike sobote sestavlja:

  • SLAVJE LUČI, s seboj prinesemo sveče. Slavje luči doseže vrhunec po sprevodu v cerkev, s slovesno peto hvalnico velikonočni sveči;
  • BESEDNO BOGOSLUŽJE, v katerem poslušamo poročila o odrešenjskih delih, ki jih je Bog storil za človeštvo skozi zgodovino odrešenja.
  • KRSTNO BOGOSLUŽJE, iz Jezusove smrti in vstajenja izvirajo zakramenti s krstom na čelu.
  • EVHARISTIČNO BOGOSLUŽJE ali sveta maša, ki je vrhunec in središče življenja kristjanov.

Ta najvišja oblika bogočastja je naša moč in tolažba, ker nam kaže kako velik je Bog v Njegovi ljubezni, ko se vedno znova daruje za nas. Kaže nam, da smo namenjeni v večnosti in da smo končno v Božjih rokah, tudi kadar tega morda ne razumemo.

Velika noč - 1. 4. 2024

7.00 velikonočna procesija

10.00 sveta maša, praznovanje Gospodovega vstajenja

Velika noč je najpomembnejši krščanski praznik.

Kristjani na ta dan  praznujejo Jezusovo vstajenje od mrtvih – na veliki petek so Jezusa Kristusa križali, tretji dan po tem, na nedeljo, pa je vstal od mrtvih.

Velika noč je za kristjane praznik veselja in upanja; verujejo, da je Jezus s svojim vstajenjem premagal telesno in duhovno smrt ter za vse prinesel upanje, za kristjane pa upanje na vstajenje po smrti. Apostol Pavel pravi nekako tako, da je vera nesmiselna, če ne temelji na tem, da verjamemo v vstajenje. Pomeni, da verjamemo, da je Bog vsemogočen in da se lahko posluži katerekoli oblike in načina, da človeka odreši in mu izkaže ljubezen.

Velika noč je praznik gotovosti, da nismo rojeni za smrt in da smrt nima zadnje besede. Je praznik gotovosti, da je človek tako dragocen, da je vreden življenja Boga.

Velika noč nam pove, da smo kot Božji otroci dobili svobodno voljo in da se lahko svobodno odločimo za življenje, lepoto, Boga In bodimo iskreni, da globoko v sebi čutimo Njegovo ljubezen.

Zjutraj se udeležimo vstajenjske procesije in svete maše; praznovanje se nadaljuje pri domači mizi, kjer se zbere vsa družina in z molitvijo začne velikonočni zajtrk.